Вітання!

Якщо ви зайшли на цю сторінку, отже допрацювали концепцію власного проекту і готові навчитись якісно його презентувати.

Краудфандинг — це залучення до фінансування проекту великої кількості людей, зацікавлених у його реалізації. Таким проектом може бути книга, фільм, фестиваль, унікальна технологія або програма, інноваційний бізнес чи соціальна ініціатива тощо. Будь-яка ваша ідея може стати реальністю завдяки Na-starte.

Поява «Курсу навчання» є результатом здобутого досвіду за роки роботи над презентаціями десятків проектів різноманітних категорій. Навчальні матеріали ми доповнили візуальними прикладами. Крім того, посібник поділений на невеликі частини, кожна з яких висвітлює конкретний елемент підготовки краудфандингової кампанії.

Ми намагалися зробити «Школу» якомога зручнішою і кориснішою, щоб кожен новий проект на платформі досягав успіху. Якщо після її вивчення ви запустите краудфaндінговий проект, будь ласка, напишіть нам про це на info@na-starte.com


Базові терміни

Краудфандинг (від англ. crowdfunding: сrowd — «натовп», funding — «фінансування») — це спосіб колективного фінансування проектів: гроші на створення нового продукту надходять від зацікавлених людей за винагороду у вигляді безпосередньо пов’язаних з проектом товарів чи послуг.

Система винагород є додатковою мотивацією для аудиторії, адже зі збільшенням суми внеску збільшується кількість та якість подарунків. При цьому не можна надавати в якості бонусів частку в компанії або відсоток коштів від продажу товару, створеного за підсумками проекту.

У разі, якщо необхідна автору сума не збирається у заздалегідь визначений термін, всі гроші повертаються спонсорам. Якщо ж встановлена сума досягнута чи перевищена, автор отримує кошти для розвитку проекту.

Проект — ідея, яку планується реалізувати на зібрані за допомогою краудфандингу кошти.

Краудфандингова платформа — інтернет-ресурс, на якому реєструють проекти. Існують як універсальні, так і спеціалізовані платформи, які допускають проекти тільки конкретних категорій.

Автор проекту — особа, яка представляє свою ідею на платформі.

Винагороди — подарунки, які автор пропонує спонсорам за підтримку проекту. Винагороди можуть бути матеріальними або нематерільними.

Спонсор (від англ. — backer, «бэкер») — людина, яка підтримала проект.


Переваги краудфандинга

Крадфандінг не пов’язаний з благодійними пожертвами

Мабуть, найважливіша думка, яку необхідно засвоїти автору до реєстрації проекту, полягає в тому, що краудфандинг і благодійність — різні речі. Перш за все, на відміну від благодійності краудфандинг передбачає конкретну винагороду за внесок у проект.

Не менш важливе в цьому сенсі позиціонування проектів. Як показує практика, аудиторія з ентузіазмом підтримує авторів, що захоплюють своїми ідеями, а не тих, хто шукає допомоги. Мотив підтримки сильного проекту ефективніший за жалість і співчуття, до яких найчастіше апелює благодійність.


Краудфандинг не має стосунку до кредитів

Звернувшись по кредит в банк, існує ризик отримати відмову, якщо кредитор не побачить перспективи ідеї. Якщо ж автор отримає згоду, у визначений час доведеться повертати гроші з немалими відсотками. До того ж, час повернення кредиту і відсоток визначає банк, не консультуючись з автором проекту.

Згоду на кредитування дає одна людина, натомість в краудфандингу тисячі людей вирішують, чи варта ідея підтримки, що збільшує шанси на успіх. Крім того, народне фінансування дає можливість автору самостійно встановлювати терміни реалізації проекту та видачі винагород.
Якщо ж після завершення терміну збору коштів не збирається необхідна сума, гроші повертаються спонсорам в повному обсязі.

Краудфандинг і гранти — різні речі

Подача заявки на отримання гранту — це завжди компроміс між правилами грантодавця та ідеальним авторським проектом. Також це заповнення безлічі документів, яке часто затягується на тижні і навіть місяці. В разі перемоги у конкурсі на отримання гранту гроші ще доведеться почекати: грантові кошти виплачують досить довго.

У краудфандингу творець проекту сам встановлює правила гри і терміни збору коштів. Автор презентує таку ідею, яку вважає за потрібне, не підлаштовуючись під бажання грантодавця. Крім того, саме завдяки платформі ви отримаєте можливість перевірити, наскільки правильним аудиторія вважає такий підхід до презентації.

Краудфандинг — це не інвестиції

Інвестиції — один з найбільш популярних видів фінансування, особливо, якщо проект вже приносить прибуток і йому потрібен подальший розвиток.

Проте проекти творчого, соціального характеру, а також ідеї, що роблять тільки перші кроки, рідко цікавлять інвесторів. У цьому сенсі краудфандинг є більш ефективним інструментом отримання фінансування.

Проект на платформі також не передбачає втручання спонсорів у творчі та бізнес-процеси чи передачі в інші руки частки компанії, відрахувань відсотків з продажів майбутнього продукту.

Ключові завдання краудфандингу: пошук фінансування, PR, перевірка ідеї на міцність.

Розглянемо характерні особливості краудфандингу, які дозволяють отримати від проекту на платформі ще більше користі, крім отримання грошей на втілення ідеї.

Краудфандинг як PR-інструмент

Народне фінансування залучає до проекту увагу різних спільнот. Це можуть бути:

  • потенційно зацікавлені в реалізації ідеї люди. Члени цієї групи можуть фінансово або інформаційно підтримати проект;
  • люди, які можуть взяти безпосередню участь в реалізації проекту.

Серед зацікавленої аудиторії завжди є ті, хто готовий надати автору свої послуги або іншу підтримку. Це можуть бути і волонтери, і потенційні члени команди. Нарешті, завжди можуть знайтися ті, хто запропонує на лояльних умовах чи навіть безкоштовно необхідні автору ресурси: наприклад, локації для зйомок, реквізит або інше.

Якщо ви розповідаєте про ідею широкій публіці, шанс знайти активних прихильників значно зростає. Також збільшується ймовірність знайти спонсорів чи меценатів, готових підтримати не тільки поточний проект автора, а й цілу ідейну програму.

ЗМІ і лідери думок

На підготовчому етапі (а саме таким є збір грошей) ЗМІ та лідери думок більш відкриті до співпраці і готові поширювати інформацію про ваш проект. Про краудфандинг пишуть охочіше, ніж про вже готовий продукт, тому що просування реалізованих ідей в ЗМІ вважається рекламою.

Краудфандинг як інструмент маркетингу

Народне фінансування — одне з найефективніших маркетингових досліджень. Це «голосування» спільноти гривнею, тобто найчесніше голосування. Інші варіанти досліджень, наприклад, анкетування або опитування фокус-групи, не можуть бути настільки ж точними та всеосяжними.

Також краудфандинг дає можливість опитати користувачів стосовно проекту, якщо збір грошей йде не надто активно або зовсім погано. Аудиторія платформи досить велика і складається з людей, потенційно готових підтримувати нові ідеї, тому саме їхня відповідь буде максимально чітка та оперативна. Це дозволяє виявити проблему якомога раніше і покращити продукт ще до початку реалізації.

Рішення цих завдань особливо важливо, тому що про ваш продукт дізнаються ще до його випуску на ринок. Тобто на момент реалізації у нього вже буде сформована аудиторія.Принцип роботи краудфандингової платформи Na-Starte

Народне фінансування — це можливість втілення в життя творчих і соціальних ініціатив, бізнес-ідей, технологічних розробок, ігор та інше.

Однак проекти з особистими, політичними, релігіозними і протизаконними цілями не допускаються до запуску на платформі Na-Starte. Тому ретельно продумайте, який саме проект ви плануєте запропонувати публічно.

Запуск проекту на платформі повністю безкоштовний. У разі успішного завершення проекту платформа і платіжні системи отримують сервісні комісії, які заздалегідь прораховуються перед запуском проекту. Тому краудфандинг — це тест для проекту без ризику для бюджету. Однак для успіху він вимагає значної роботи над оформленням і просуванням.Основні правила запуску проектів Na-Starte

На платформі Na-Starte можна запускати проекти різних категорій: відео, дизайн, музика, фотографія, видання, мистецтво, їжа, ігри, мода, театр, технології та спорт.
Перед реєстрацією проекту уважно ознайомтесь з правилами і переконайтесь, що ваш проект відповідає вимогам платформи.

Автором проекту може бути людина, що досягла 18 років, має рахунок в банку або є юридичною особою.

До участі допускаються проекти, що мають чітко визначену мету, наприклад: проведення заходу, випуск музичного альбому, видання книги або створення нового продукту.
Створюючи проект, варто чітко дотримуватись декількох принципових правил. Основними є визначення необхідного бюджету та терміну збору грошей.

На стадії формування проекту ви можете порахувати необхідну суму для фінансування. Головна мета — показати світові готовий продукт і отримати гроші на втілення в життя конкретної ідеї. Платформа дає лише перший поштовх. Ми не будуємо вашу кар’єру. Ми допомагаємо привернути до вашого задуму увагу. Виходячи з цього, вирахуйте реальний бюджет. Пам’ятайте про необхідність включити витрати на винагороди спонсорам. Прискіпливість до деталей і прозорість бюджету збільшить довіру до вас та впевненість в позитивному результаті.

Визначте час, за який хочете зібрати необхідну суму. Тут важливо знайти «золоту середину». Занадто короткий термін для великого та складного проекту може злякати спонсорів.
Амбіції — це добре, але надмірна впевненість має шанси на провал. І навпаки, надто довгий час збору грошей може призвести до втрати зацікавленості чи актуальності самого проекту.

Наверх