Структура проекту

 1. Мета проекту.
 2. Сума і термін збору.
 3. Текстовий опис.
 4. Відеозвернення.
 5. Винагороди.

Мета проекту

Ретельно продумана і цікава аудиторії мета — одна з найважливіших складових успіху. Ви повинні добре уявляти, на що саме ви збираєте гроші: це може бути створення нового продукту або сервісу, серійне виробництво товарів, організація події та інше.

Чітко сформулюйте ідею, яку пропонуєте профінансувати. Якщо ви не повністю уявляєте, що саме вам потрібно, то аудиторія цю загадку ніколи не вирішить. Невиразна мета стане на заваді майбутньому успіху не тільки в краудфандингу.

Для першого проекту краще вибрати невелику, але досяжну мету. Це дозволить отримати цінний досвід. Не варто перейматися, якщо він не стане успішним. Такий досвід обов'язково стане в нагоді під час запуску інших кампаній — великих і амбітних. Якщо у вас є кілька ідей для майбутнього проекту, оберіть найбільш актуальну або найменш витратну.


img Це приклад чітко сформульованої ідеї та мети. Що буду робити? Знімати фільм. Який? Короткометражний. Авторський? Ні, за мотивами книги. Адже якщо написати: фільм “Відродження" - у потенційного спонсора виникне безліч питань, він не зможе зрозуміти чого ви прагнете і чому ваша ідея особлива.

img Нагадуємо, що ваша ідея має бути авторською, в деякій мірі новаторською, тобто такою, яка несе новизну, або покращує вже існуючий варіант. Якщо у вас є мета відкрити піцерію, але зовсім нового формату, такого, який ще не бачила Україна і ви опишете як це зробити, в чому її креативність та особливість - це безперечно крутий проект, додайте тільки цікавих винагород. Проте, якщо це чергова піцерія, яка по вашому концепту не відрізняється від інших, а можливо навіть гірше існуючих - не витрачайте час, такий проект не підтримають спонсори, шанси на успіх дуже мізерні.


Сумма и термін збору

Під час розрахунку фінансової мети першого проекту ми рекомендуємо мінімізувати заявлений бюджет. Справа навіть не в тому, що невелику суму швидше зібрати: людей, які повірять в дуже амбітні проекти поки що невідомого автора, знайти надзвичайно важко. Наприклад, на момент написання посібника максимальний збір на українській платформі перевищив 3,7 мільйона гривень, але його автор — відомий загалу Георгій Деліев ( «Одесский подкидыш» ).

Визначаючи фінансову складову, слід врахувати чотири складові:

 1. Сума, необхідна для реалізації ідеї. Намагайтеся звести до мінімуму всі можливі витрати, але при цьому залишайте невеликий «резерв» в бюджеті для непередбачених витрат.
 2. Комісія Na-Starte. Загальна комісія платформи для успішних проектів становить 8 %.
 3. Встановлені державою податки. Для фізичних осіб — 19,5% (НДФЛ - 18%, 1,5% військовий збір), для юридичних — 5–7 % залежно від роду діяльності.
 4. Витрати на виготовлення і відправлення винагород.

Автор отримує зібрані кошти тільки після завершення встановленого терміну краудфандингової кампанії. Це стосується навіть тих випадків, коли проект достроково набирає потрібну суму і автоматично вважається успішним.

img У цьому прикладі наглядно показано на що саме будуть витрачені кошти і в якій саме пропорції. Деякі вказують навіть точну цифру витрат на кожний етап, це також правильно. Аудиторія повинна розуміти на що будуть витрачені кошти.

img Це зрозуміло, що гроші необхідні на реалізацію проекту, проте зовсім не зрозуміло на що саме вони будуть витрачені. Фрази типу “для запуску” та “щоб реалізувати” дуже розпливчаті, поясніть спільноті на прикладі статей витрат, будьте прозорі перед аудиторією.

Термін проекту

Приймаючи рішення про тривалість кампанії, беріть до уваги два фактори:

 • по-перше, ви маєте активно просувати проект і постійно підтримувати інтерес до нього. Цей процес вимагає багато сил та постійної кропіткої роботи. Краще підготуватись заздалегідь і на короткий період активізувати всі свої ресурси;
 • по-друге, спонсори часто відкладають рішення про участь в проекті, якщо бачать, що попереду ще багато часу. Як правило, привернути увагу вдруге важче, і є ризик, що на сторінку проекту вони не повернуться.

Тривалі проекти можливі, якщо у вас дуже велика фінансова мета або якщо ваш проект передбачає рекламну підтримку на весь період кампанії. Наприклад, музичний колектив, який планує просувати проект в багатомісячному гастрольному турі.

Також оцініть період запуску проекту. Іноді автор може прорахуватись з сезоном і неминуче знизити інтерес до своєї ідеї. Наприклад, збір грошей на видання дитячих казок краще проводити восени, коли батьки починають готувати новорічні подарунки. А от інноваційний замок проти крадіжок велосипедів отримає найбільшу підтримку навесні.


Ми пропонуємо встановлювати термін збору у 15/30/45/60/90 днів.

img Виходячи зі свого бюджету - вкажіть раціональну суму збору коштів. А вже відштовхуючись від суми збору, подумайте над терміном.

img Не треба збирати 2000 грн протягом 90 днів, це покаже вас як людину, яка міркує “аби дали грошей”. Проте і 50 000 грн за місяць зібрати буде складно, завжди шукайте золоту середину.

Текстовый опис

Презентуючи проект, ви пропонуєте людям продукт, на який витратили багато часу, сил і творчої енергії. Ви нічого не нав'язуєте, не вимагаєте і не просите, а демонструєте те, чим пишаєтесь. Також необхідно пам'ятати про авторські права: не використовуйте ані в описі свого проекту, ані у відеозверненні музичні твори та інші твори мистецтва, права на використання яких вам не належать.

Назва проекту

Для назви проекту у вас є 60 символів, тому вона повинна максимально повно та чітко відображати зміст кампанії. Оригінальне ім'я полегшує комунікацію між користувачами, а проект з розробки або ідеї перетворюється у торгівельну марку, бренд зі своєю історією і життям. Також у ньому може бути ім'я автора або назва організації, що представляє проект. Це особливо важливо, якщо ім'я або бренд знайомі широкій аудиторії.

Короткий опис і обкладинка проекту

Короткий опис — це текст, який користувачі платформи побачать у віджеті (віконце з обкладинкою та назвою на вітрині розділу «Проекти»), а також в описі. Саме цей текст буде автоматично завантажуватись в соціальних мережах під час посилання на проект.

Для короткого опису важлива стислість, оскільки необхідно доступно передати суть ідеї, використовуючи не більше 135 символів. Сенс проекту краще визначити у перших словах.

Обкладинка проекту — це зображення, яке аудиторія побачить при попередньому перегляді на платформі Na-Starte і в соціальних мережах. Оберіть таку ілюстрацію, яка приверне увагу і зобразить суть проекту.


img Назва чітко відображає зміст проекту та ідентифікує його серед тисячі проектів про 3D принтери. Обкладинка повністю зображає суть ідеї, а короткий опис розкриває її сенс.

img “Музикальний альбом” - це не ідентифікуюча назва, добавте ім'я виконавця або гурту, щоб проект мав свою оригінальну назву. Обкладинка зовсім не відповідає ідеї, можливо вона підійде для іншого проекту, проте ніяк не для музикального. Вивести на обкладинку фотографію чи логотип гурта - ось що потрібно було б зробити.

Найважливішою складовою краудфандингового проекту є опис. Найчастіше саме завдяки йому спонсор вирішує, чи варто фінансувати проект.

Одним з найбільш ефективних принципів викладу текстового опису проекту є сторітелінґ (під ним часто розуміють принцип неформальної розповіді про формальні речі, від англ. storytelling, story — «історія», tell — «говорити»). Тобто текст повинен розкривати цілий драматичний сюжет, що описує роботу автора над ідеєю.


Ключові компоненти сторітелінґа

Починати розповідь краще з презентації героя. Ним може стати автор або вся проектна команда. Текстовий формат в цьому випадку необхідно доповнити фотографіями учасників проекту. Все це значно підвищує довіру до автора.

Далі слід продемонструвати розвиток сюжету: що призвело до появи ідеї проекту. З героєм (автором або всією командою) щось має статись, повинна виникнути проблема. Історія цікава тоді, коли читач може їй співчувати, підсвідомо ставлячи себе на місце персонажа. Тому слід згадати бар'єри, з якими читачі, напевно, стикалися. Так історія стане ближчою, а проект, в свою чергу, важливішим.

На наступному етапі слід перейти до суті ідеї, тобто до вирішення описаної проблеми. Цю частину необхідно супроводжувати безліччю деталей та графічним наповненням. Текст виглядатиме насиченим, а ідея — достовірною і реалістичною.
Найважливіший елемент — фінансова мета. Саме на цьому етапі потрібно вказати, чого не вистачає проекту для подальшого розвитку. Слід по пунктах розкласти, на що будуть витрачені кошти, як вони допоможуть проекту і які бонуси отримають користувачі в якості подяки.


Тут можна вказати й інші ресурси, необхідні для втілення ідеї в життя. Наприклад, якщо автору потрібні волонтери або фахівці в проектну команду, це теж варто згадати в описі.

Фінальний крок — заохочення до дії. Розповідь слід завершити чіткої фразою, яка опише потреби команди, наприклад: «Обирайте винагороду та підтримуйте проект. Також будемо вдячні за поширення інформації про ідею, щоб ми разом змогли її реалізувати!».


Секрети підготовки текстового опису

Визначте реальну аудиторію проекту. Використовуйте в описі зрозумілі цій аудиторії терміни та описові форми.

Пишіть від першої особи (використовуйте займенники «я» або «ми»). Оповідання в краудфандингу набагато краще сприймається, якщо воно «вкладене до вуст» першої особи — звичайної, а не зарозумілої, людини, з якою приємно спілкуватись. Довіра до таких текстів вища.

Поділ тексту на інформаційні блоки (про команду, про ідею, про мету краудфандингового проекту тощо) значно полегшує його сприйняття. Якщо ці текстові блоки розмежовані не просто заголовками, а графічними плашками, аудиторія охочіше буде знайомитись з вашим текстом, спочатку «стрибаючи» тільки на цікаві блоки, а потім на інші, які допоможуть глибше розкрити проект.

Текст, доповнений відповідними за змістом ілюстраціями, сприймається легше; при цьому аудиторія дізнається про проект набагато більше. Дієва практика — візуалізація винагород. В цьому випадку дійсно краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати перелік подарунків: коли людина бачить щось дійсно привабливе, вона з більшою ймовірністю погодиться це купити.Відеозвернення

Більшість авторів вважає, що відеозвернення — один з найскладніших елементів краудфандингового проекту, і навіть не намагається вигадати щось цікавіше за двохвилинну монотонну розповідь на камеру. Разом з тим, важливість відеопрезентації важко переоцінити.

Якісний ролик приблизно вдвічі збільшує шанси проекту на успіх. Крім того, він розширює можливості просування ідеї не тільки під час краудфандингу, але і після завершення.

Не обмежуйте фантазію: складіть вірш або намалюйте картину, виконайте пісню, зробіть інсталяцію або влаштуйте флешмоб. Будьте зворушливі і відверті, а головне — будьте самим собою! Щирість ефективніша навіть за найбільш аргументований бізнес-план. Намагайтеся захопити людей ідеєю.

Майте на увазі, що за статистикою більшість користувачів спочатку дивляться відео, а вже потім, якщо сподобалось, читають опис. Відео — це емоційна і творча складова проекту, яка дає аудиторії уявлення про автора і в окремих випадках демонструє його потенціал.


Є кілька складових успішного відео:

 • В успішному відео показаний продукт. Намагайтесь показати майбутній продукт або хоча б його макет, а також продемонструйте/відтворіть процес його створення. Візуалізація ідеї завжди викликає більшу довіру до неї.
 • В успішному відео показане щире звернення автора проекту до аудиторії. Людям важливо знати, кому саме вони довірять свої гроші, тому автор ідеї або вся команда мають персонально з’явитися в ролику та розповісти про проект.
 • Заздалегідь продуманий сценарій відео і план зйомок. Перед початком зйомок напишіть короткий та виразний текст з викладеним змістом ідеї. Знімати відеозвернення без чіткого плану — зайва втрата часу і сил не тільки під час зйомок, але і в процесі монтажу.
 • Успішне відео — коротке. Тривалість ролику не повинна перевищувати трьох хвилин. Пам’ятайте до того ж, що більшість дивиться відео з мобільних пристроїв. Чим яскравіше і ясніше автор показує суть проекту за короткий час, тим вірогідніше ролик подивляться повністю, надихнуться і підтримають ідею фінансово.
 • Успішне відео надихає. Надихайте! Саме лідери ведуть за собою і заряджають ідеями, тому що впевненість автора в успіх проекту поширюється і на аудиторію.

Що можна знімати у відео:

 • Себе і команду, залучену до проекту. Розкажіть трохи про себе, про те, як довго ви займаєтесь своєю справою, опишіть ваші основні досягнення в цій сфері.
 • Розкажіть коротко про проект: Що саме ви хочете створити? Як виникла ця ідея? На якій стадії знаходиться реалізація і чому вона важлива для вас? Які завдання стоять перед проектом? Які проблеми вирішує проект?
 • Поділіться планом реалізації проекту. Розкажіть про можливі складнощі. Поясніть, на що конкретно ви збираєтесь витратити гроші. Пам'ятайте загальний настрій: ви не просите про допомогу і не збираєте пожертви, а шукаєте однодумців. Підтримка потрібна не вам, а вашій ідеї.
 • Поділіться результатами, яких вже досягли: фотографіями, прототипами, дослідженнями, ескізами. У відео також варто показати шматочок вашої творчості (готовий прототип, уривок виступу, частину кліпу, фотографії робіт, фрагмент трейлера; можна створити щось просто в процесі зйомок).
 • Розкажіть трохи про найцікавіші винагороди.
 • У фіналі свого відео зробіть заклик до дії. Озвучте всі необхідні вам варіанти підтримки: фінансову, інформаційну, ресурсну. А, можливо, вам потрібні люди в команду — не соромтесь сказати про це публічно і значно розширите аудиторію людей, готових допомогти у роботі. Наголосіть на те, що вам необхідна саме фінансова підтримка, зробіть чіткий акцент на це. І найголовніше: посміхайтесь і даруйте гарний настрій.

Винагороди

Винагороди — це приємні дрібниці або навіть щось значне, що отримує спонсор за внесок у проект. Поставтеся серйозно і відповідально до розробки системи винагород. Цим ви підвищите загальний інтерес до проекту і зможете задовольнити запити людей з різним бюджетом. Крім того, проведені заздалегідь розрахунки дозволять з мінімальними зусиллями роздати всі подарунки.

Винагороди повинні бути пов'язані з проектом і його результатом. Придумайте цікаві бонуси, творчо і зрозуміло їх опишіть. Винагородою може бути продукт, на який збираються гроші, зустріч з автором, запрошення на захід, календар, рюкзак, CD, книга та багато іншого. Тобто подарунок не обов’язково має бути матеріальним.

Подивіться на винагороди в схожих проектах. Це допоможе вам скорегувати ціни і зрозуміти, яка кількість винагород буде оптимальною для вашого проекту. Також вони повинні бути різноманітними не тільки за ціною, але і за змістом. Продумайте подарунки так, щоб в їхній вартості не було великих розривів. У вас повинні бути як доступні за ціною винагороди (50–100 грн), так і досить коштовні варіанти.

Подяки та листівки — це, звичайно, добре, але тільки для невеликих сум. Також не потрібно копіювати однотипні подарунки. Краще зосередьте зусилля на вигадуванні оригінальних і незвичайних винагород. Варіанти винагород можна поєднувати між собою, робити набори з матеріальних і нематеріальних подарунків.

Візуалізуйте винагороди в описі проекту. Ілюстрація найцікавіших бонусів підштовхне людей до підтримки без необхідності детального вивчення довгих текстів з описами подарунків.
Обов'язково вказуйте, в який спосіб та за чий рахунок буде здійснюватись отримання винагород. У потенційного спонсора не повинно виникати питань і сумнівів. Йому має бути одразу зрозуміло, що він отримає, коли і яким чином.


img Це дуже чудовий приклад візуалізації винагород. Вказана сума, за яку можливо отримати винагороду, її зображення та текстовий опис. Дотримуючись такого формату ви ніколи не помилитеся.

Наверх