← Блог

Краудфандинг чи ICO?

Переглядів: 14267    23/02/2018
Краудфандинг чи ICO?

Ось вже багато років, як краудфандинг є одним з найдоступніших та швидких способів для молодого підприємця зібрати гроші на свій проект. І не дивно. Всього за кілька тижнів краудфандинговим кампаніям вдавалося залучати суму коштів, яка набагато перевищує заявлену спочатку.

 

Однак за останній рік рекордсменом зі збору грошей безумовно стало ICO (initial coin offering). Це форма залучення інвестицій через продаж інвесторам одиниць нової криптовалюти або токенів. Вони створюються безпосередньо стартапом, бажаючим отримати інвестиції. Успішні проекти за лічені години збирають мільйони.

 

Якщо вас цікавить коротка витримка і основна інформація про недоліки та переваги ICO перед класичним краудфандингом, то не будемо тягнути гуму, читайте.

 

Недоліки ICO перед класичним краудфандингом

Для спонсорів:

 • великий ризик для спонсорів бути обдуреним. Кількість шахрайських (scam) ICO, на даний момент, в рази перевищує кількість дійсно перспективних стартапів;
 • неможливість захистити інтереси спонсора в суді, в разі якщо автори проекту не виконали заявлених цілей або обдурили учасників;
 • завищена вартість токенів стартапів і гарантована спекуляція (спекулятивний попит, pump and dump) після появи їх на біржах роблять вкладення в ICO високоризикованими, поряд з повною неможливістю спрогнозувати терміни отримання вигоди від участі;
 • складність процесу підтримки проекту. Адже перед участю необхідно купити криптовалюту, довіривши свої кошти обмінникам або біржам (і далеко не всі ресурси підтримують отримання коштів з пластикових карт);
 • необхідність розібратися в системі переказу криптовалюти, зберігання токенів і процесу їх реалізації для отримання вигоди.

Для авторів:

 • доцільність збору коштів тільки на технологічні, блокчейн-стартапи і практично повна недоречність збору на соціальні, культурні та творчі проекти;
 • глобальне або світове призначення продукту (послуги), на який буде відбуватися збір коштів. Тобто розраховані тільки для широкого використання, що робить нерозумним збір на локальні проекти;
 • високий поріг входу. Необхідність наявності вагомого стартового капіталу для створення та просування власного ICO;
 • обов'язкова наявність кваліфікованої та професійної команди, яка бере участь в процесі підготовки та розробки стартапу;
 • наявність досвіду в просуванні і масштабуванні проектів на світовій арені і в умовах високо конкурентного середовища.

Переваги ICO перед класичним краудфандингом:

 • можливість реалізувати свій проект на перспективних технологіях майбутнього і розкрити весь потенціал задуманого;
 • шанс заявити про свою розробку на весь світ і привернути увагу мільйонів людей до вашого проекту;
 • можливість залучити собі в команду кращих фахівців з усього світу;
 • залучення великих сум в свій стартап, які вимірюються від декількох тисяч до сотен мільйонів доларів;
 • можливість для спонсора отримати свої дивіденди, в разі успішного збору коштів і реалізації проекту;
 • анонімність, в разі, якщо в ICO не передбачена верифікація користувачів (KYC).

 

Хочете розібратися в цьому питанні більш детально? Описуємо по пунктам:

1. Доступність

Більшість краудфандингових проектів обмежені певним регіоном або країною. Посередником між стартапом і спонсором виступає інтернет-майданчик - краудфандингова платформа. Хоча й існують світові краудфандингові платформи, ICO-стартапи мають більш широке охоплення. Вони привертають безліч інвесторів по всьому світу, голосно заявляючи про себе в ЗМІ та профільних ресурсах.

Ті, хто хоче брати участь в ICO, направляють свої кошти безпосередньо на адресу компанії, без посередника у вигляді платформи. Це, звичайно, вимагає більшої довіри до компанії, яка запускає ICO. З іншого боку, звільняє від різних зборів і всіх можливих ускладнень, викликаних участю третіх сторін.

 

2. Продукт

Основна мета краудфандингу полягає в тому, щоб зібрати достатню кількість інвесторів і зробити запуск продукту успішним. Краудфандингові проекти можуть бути дуже різноманітними: від технологічних до соціальних.

ICO, в свою чергу, пропонує продукти, створені на основі технології blockchain.

 

3. Ризики

Коли продукт впроваджується на таких платформах, як Indiegogo, інвестори і покупці точно знають, чого очікувати коли проект буде завершений. І в той же час, практично неможливо передбачити результати ICO.

Стартова вартість токенів може виявитися досить завищеною, тому що не підкріплюється жодними значеннями, крім особистих побажань автора. В результаті інвестори ризикують втратити значну суму грошей.

Відсутність посередників і регулювання ICO з боку держави несе ймовірність зіткнення з шахраями і неможливість захистити свої інтереси в суді. На даний момент немає жодної країни в світі, де ICO був би повністю легалізований, мав грамотне державне регулювання або, хоча б, законодавчу базу для вирішення спорів між учасниками. Тому важливо ретельно вивчати попередні проекти компанії, яку ви збираєтеся підтримувати. Проект повинен бути реальним і зрозумілим, в першу чергу для вас.

 

4. Винагороди

Більшість спонсорів, які вкладають гроші в краудфандингові кампанії, не очікують нічого натомість. Вони слідують виключно альтруїстичним мотивам і бажанням підтримати крутий проект. Інші ж в якості нагороди обирають продукт або послугу.

Учасники ICO отримують токени натомість на вкладені гроші. Деякі токени дають доступ до послуг, які компанія запропонує в майбутньому. ICO також може включати в себе прив'язку акцій до токенів. В даному випадку ви маєте право голосу і доступ до дивідендів. Багато компаній в майбутньому для покупки продукції або оплати послуг починають використовувати токени як внутрішню валюту. Крім того, багато видів токенів є інвестиційною можливістю, оскільки інвестори сподіваються, що ціна на них буде зростати.


Не так давно ICO стало пробиратися на краудфандингові платформи. Indiegogo з великим натхненням сприйняла це. Kickstarter же виступив категорично проти токенізаціі. Це можна пояснити відмінностями у функціональних можливостях майданчиків. Перша фокусується здебільшого на благодійництво та комерційні проекти, які пропонують в обмін на фінансування частку в проекті. Друга робить акцент на творчі та креативні стартапи в різних сферах (в тому числі високі технології), що не припускають передачі частки.

 

Багато хто бачить в ICO і технології блокчейн величезний потенціал. Однак навряд чи ICO замінить краудфандинг повністю і змістить його. Це два абсолютно різних підходи з відмінними один від одного принципами роботи. Учасники ICO прагнуть заробити грошей, а бекери краудфандингових майданчиків найчастіше просто підтримують цікаві кампанії заради отримання новенького продукту. Сподіваємося, тепер вам буде простіше зробити вибір фінансового інструменту для свого стартапу. Залишилися питання у виборі? Пишіть на info@na-starte.com

ПОДІЛІТЬСЯ:


Наверх